Plat v Německu

Stejně jako všude na světě jsou v Německu lidé s pohádkovými platy (pro zajímavost kancléř/ka si vydělá přes 20 000 eur za měsíc) a lidé, kteří žijí od výplaty k výplatě. Zatímco v hotelové branži je průměrný měsíční plat necelé 2000 eur měsíčně, tak v energetických společnostech je průměrný výdělek přes 4000 eur.

I po dvaceti letech od sjednocení jsou platy ve východním Německu nižší než v západním Německu. I když rozdíly v platech mezi ženami a muži již nejsou tak markantní, stále si muž za stejnou práci vydělá o něco více než žena. Zorientovat se můžete na následujícím serveru Gehalt Check, kde lze zjistit kolik si lidé skutečně vydělávají.

Plat v Německu | © sxc.hu

Lohnsteuerkarte

K tomu, aby zaměstnavatel za vás mohl odvádèt daně budete potřebovat, abyste byli zavedeni do systému Finančního úřadu (Finanzamt). Po zaregistrování získáte něco čemu se říká Lohnsteuerkarte. Hned na úvod je dobré vědět, že není žádná karta. Dříve to byl list papíru, ale brzy se i z tohoto papíru stane jen položka v databázi.

V praxi to má fungovat tak, že se na Finanzamt nahlásíte a zaměstnavatel si vás pak najde na základě jména a data narození v databázi. Takže mu žádný papír nebudete po přijetí do zaměstnání dávat.

Systém měl bezpapírově fungovat již od roku 2011, ale jeho implementace se zadrhla, takže na mnoha místech ještě papírovou verzi budete potřebovat minimálně do roku 2013.

Kam si dojít pro Lohnsteuerkarte se zeptejte hned při přihlášení k pobytu. Lze to také zjistit googlováním slova Finanzamt a názvu vašeho města. Berlínský formulář si můžete stáhnout zde.

Výplata

Plat je zpravidla vyplácen převodem na účet o to v polovině nebo na konci měsíce.

Minimální mzda

O zavedení minimální mzdy (Mindestlohn) se v Německu hovoří dlouho, ale federálně zavedena zatím nebyla. Minimální mzda je zde určována pro některé obory a je rozdílně stanovena pro západ a východ. Obecně lze říci, že mzda na východě by neměla být nižší než 6,5 eur na hodinu a v bohatších západních zemích byste neměli pracovat za méně než 8-9 eur.

Přehled minimální mzdy v jednotlivých oborech najdete na stránkách německého Ministerstva práce.

Daně v Německu

Kdo žije a pracuje v Německu musí v Německu také platit daně. Německý daňový systém je podobný českému. Nejvíce na daních zaplatí svobodní lidé s vysokými příjmy, nejméně rodiny s dětmi, které si tolik nevydělají.

Hranice od které se daně platí je pro svobodného člověka asi 8000 eur, pro pár je to kolem 16 000 eur. S rostoucím platem lineárně roste i daňové zatížení a to od 14 procent do maximální sazby 45 procent.

Roční zdanitelný příjem svobodného člověka (€)Roční zdanitelný příjem pro pár (€)
8 000 - 13 50014% - 24%16 000 - 26 000
13 500 - 53 00024% - 42%26 000 - 106 000
53 000 - 250 00042% - 45%106 000 - 500 000
250 000 +45%500 000 +

Církevní a solidární daň

Německou specialitou je to, že k dani z příjmu se platí také Daň na pomoc sjednocení země tzv. Solidaritätszuschlag ve výši 5,5 procenta a Daň církvi (Kirchensteuer) ve výši kolem 8 - 9 procent (výše závisí na spolkové zemi). Obě tyto daně se počítají z daňového základu.

Je-li váš daňový základ 21500 eur (hrubý plat by byl kolem 26000), pak daň s příjmů je 3110 eur (14,4 procent). Kromě toho na země bývalé NDR přispějete 171 eury a pokud jste členy státem uznané církve, pak alespoň 248 eur si od vás vezme stát na její podporu. Ve skutečnosti tak na daních zaplatíte 3529 eur (16,4 procent).

Pokud nejste věřící a nikde na vládních formulářích toto neuvedete, církevní daň platit nemusíte. Nemáte pak ale právo mít v kostele svatbu apod. Navštěvovat kostely samozřejmě můžete. Dani na podporu DDR se nevyhne nikdo do té doby, než bude zrušena.

Výplatní páska

Zaměstnancům strhává, stejně jako v ČR, daň zaměstnavatel. Stejně tak zaměstnavatel strhává příspěvky na zdravotní a sociální pojištění. Polovinu důchodového pojištění platí zaměstnavatel.

Jako pracujícím vám bude strženo 9,8 procenta za důchodové pojištění a k tomu zaměstnavatel odvede také 9,8 procenta (to co odvádí zaměstnavatel na výplatní pásce neuvidíte).

Do systému zdravotního pojištění odvádí zaměstnanec 8,2 procenta a zaměstnavatel 7,3 procenta. Pár procent musí zaměstnanec odvést také na podporu v nezaměstnanosti a na pojištění starobní péče. Většina zaměstnanců v Německu platí do sociálního systému přibližně 20- 22 procent z hrubého platu.

Z daňového základu se vám ve většině případů odpočítá:

Více si s platem můžete pohrát pomocí této daňové kalkulačky: http://www.parmentier.de/steuer/steuer.htm?wagetax.htm

Bankovní účet v Německu

Abyste plat mohli dostat, budete s největší pravděpodobností potřebovat účet u německé banky. Při výběru banky je dobré zjistit v jaké síti jsou její bankomaty, kde lze vybírat zdarma.

V Německu jsou čtyři hlavní sítě bankomatů:

 • Sparkasse - asi 26 000 bankomatů
 • Volksbanken und Raiffeisenbanken - asi 19 tisíc bankomatů
 • Cash Group - asi 9 000 bankomatů (Deutsche Bank, Commerzbank, UniCredit Bank, Postbank...)
 • CashPool (menší banky asi 2500 bankomatů)
 • Řada bank zakládá a vede běžný účet (Girokonto) za určitých podmínek zdarma. Přes internet lze zřídit bezplatný účet například u DKB (první soukromá banka v bývalém východním Německu) nebo .comdirect (online divize Commerzbank).

  EC Karte / Girocard

  Německou zvláštností je, že na řadě míst nelze platit mezinárodní kartou Visa nebo Mastercard, ale pouze v Německu vydanou EC kartou, známou také jako Giro Karte.

  Supermarket Rewe je jeden z mála obchodů s potravinami, kde se dá platit mezinárodní platební kartou.