Jak najít práci v Německu

Stejně jako všude na světě je dobré i v Německu hledat práci různými způsoby a oslovit co nejvíce zaměstnavatelů.

Pracovní úřad v Německu

Pokud v Německu o práci přijdete, může vám s hledáním nové práce pomoci Agentur für Arbeit. Tak se tady jmenuje pracovní úřad, není to tedy žádná pracovní agentura.

Největší nabídku volných míst (zpravidla statisíce) najdete na serveru Agentur für Arbeit Job Börse.

Na internetových stránkách českého Ministerstva práce je inzerováno volných míst v Německu zpravidla pouze několik desítek, ale zato jsou tato místa určena hlavně pro Čechy a na mnoho míst se nebudou moci přihlásit Němci. Například sociální práce s českými vězni v Sasku.

Místa v Německu na stránkách českého Ministerstva práce.

Jak najít práci v Německu | © sxc.hu

Pracovní portály

Kromě státního portálu Job Börse existuje samozřejmě celá řada soukromých serverů:

Další desítky portálů naleznete zde:
https://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/inzeraty/nemecko

Noviny

V papírových novinách dnes hledá volná místa málokdo, ale na internetové stránky hlavních deníků byste při hledání práce vynechat neměli:

Personální agentury

Zvýšit své šance na úspěšné nalezení práce můžete i tím, že se zaregistrujete u personální agentury, která vám pomůže práci najít nebo vás do některé firmy propůjčí (Zeitarbeit, Leiharbeit). Největšími agenturami v zemi jsou Adecco.de, Manpower.de, Job AG apod.

Najděte si sami firmu, kde chcete pracovat

V Německu je také zcela běžné poslat životopis a motivační dopis zaměstnavateli u kterého byste chtěli pracovat, ale který třeba zrovna žádná volná místa neinzeruje.

O jakou práci je v Německu zájem?

Němečtí zaměstnavatelé shánějí nejvíce řemeslníky, nabízejí pozice v hotelnictví a gastronomii, v oblasti úklidových služeb, roste také zájem o pomocné práce bez nutnosti kvalifikace.

Zájem v Německu je i o sezónní pracovníky z Česka. Prázdninové brigády jsou časté v oblasti gastronomie. Češi hodně volí také pomocné práce v zemědělství, hotelích a kempech.

Volná místa, která maji němečtí zaměstnavatelé zájem obsadit českými zaměstnanci najdete na stránce českého Ministerstva práce a sociálních věcí.

Více o sezóních pracích v Evropě se dozvíte na portálu Ministerstva práce.

Práce ve Stavebnictvi v Německu

O české zaměstnance je ve stavebnickém oboru zájem. Práci zde najedou zedníci, tesaři, betonáři…. atd. Na území Německa působí řada českých firem a part a tak někdy ani není vyžadována znalost němčiny.

Zednické práce jsou oceňovány od 7 eur na hodinu, ale zkušenější pracovníci by měli požadovat plat minimálně 10 eur za hodinu.

Práce pokojské v Německu

Pokud si dáte v Německu inzerát, že hledáte práci pokojské apod., je třeba dát pozor na úchyly, kteří sice hotel nemají, ale zato jsou fotoprofesionálové, kteří zrovna přišli o ateliér a rádi by si vás vyfotili u sebe doma. Při hledání práce platí, že pokud se vám něco normální nezdá, nejspíš to opravdu normální není.

Práce pokojské není zrovna nejlépe placená (mnohdy pouhých 7 euro na hodinu), ale nejspíše si k platu (zvláště v lepších hotelech) budete moci připočítat slušné spropitné a někde můžete mít třeba snídani zdarma.

Pokud budete v hotelu bydlet, má zaměstnanavatel právo odečíst vám z platu přiměřenou částku za ubytovnání; kolik přesně musí být napsáno ve smlouvě.

Práce v zemědelství nebo lesnictví v Německu

Práce v zemědělství nebo lesnictví je fyzicky náročná a rozhodně není pro každého. Platy zde obvykle začínají kolem 9 eur za hodinu.

Zajímavou možností je práce na biofarmách. Pracuje se zde ale obyčejně pouze za stravu a ubytování.

Jak dobře musím umět německy?

Pokud se vám podaří sehnat práci u české firmy, která v Německu podniká je možné, že nebudete muset umět německy vůbec (třeba u české firmy, které stavěla část nového letiště Berlin Brandeburg). Taková situace je ale spíše výjimečná a bez základů Němčiny se vám v Německu asi moc dobře žít nebude.

Obecně lze říci, že manuální práce vyžadují znalost němčiny alespoň na úrovni A2, obory vyžadující maturitu a práci se zákazníkem alespoň B2. Vysokoškoláci by měli ovládat němčinu na úrovni C1 nebo C2.